Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma 

evlilik nedeniyle işten ayrılma

Çalışma ve iş hayatında en çok merak edilen konulardan biri de evlilik nedeniyle işten ayrılma konusudur. İş hukuku avukatı olarak en sık karşılaştığımız soruların başında gelmektedir. Kanunlar ile işçilere kıdem tazminatı başta olmak üzere birçok hak tanınmıştır. Evlilik sebebiyle işten ayrılan işçilere kıdem tazminatı verilmesi de bu haklardan birisidir. 

Evlilik Tazminatı Nedir? 

Evlilik sebebiyle işten ayrılma durumunda kadın çalışanlar, diğer şartları da taşımaları halinde kıdem tazminatı alır. İşçiler arasında evlilik tazminatı olarak da bilinen bu tazminat, aslında hukuki açıdan kıdem tazminatıdır. Hesaplaması ve almak için gereken şartlar da normalde kıdem tazminatı açısından geçerli olduğu şekildedir. 

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılan Kişi Kıdem Tazminatı Alabilir Mi? 

Kadın işçiler, evlilik nedeniyle işten ayrılma sebebine dayanarak; evlendikleri tarihten itibaren 1 yıl içinde istifa ederek kıdem tazminatı alabilir. Bu hak, 1475 Sayılı Eski İş Kanunu’nun hala yürürlükte bulunan 14. Maddesi ile düzenlenmiştir. 

Kıdem tazminatı, iş yerinde bir tam yılını dolduran işçilerin hak kazandığı bir tazminat türüdür. Kıdem tazminatı almak için iş akdinin, kanunda belirtilen durumlardan birinin gerçekleşmesi ile sona ermesi gerekir. 

Kural olarak istifa eden işçi kıdem tazminatı alamaz. Ancak, Ankara iş avukatı olarak bu durumun istisnası olduğunu söyleyebilir. Örneğin, ücretlerin eksik ödenmesi gibi haklı sebeplerin varlığı halinde, işçi istifa etse dahi kıdem tazminatı alabilir. Evlilik nedeniyle işten ayrılma da kadın işçiler açısından bir haklı fesih nedenidir. Bu sebebe dayanan kadın işçi, evlilik tazminatı olarak da bilinen kıdem tazminatını alabilir. 

Konu hakkında daha geniş bilgi edinmek için Kıdem tazminatı davası yazımızı inceleyebilir ya da iş mahkemesi avukatı için bizi arayabilirsiniz.

Evlilik Tazminatı Almanın Şartları 

Evlilik tazminatının hukuki olarak kıdem tazminatı olduğunu dile getirdik. Peki, evlilik nedeniyle kıdem tazminatı almanın şartları nelerdir? Evlilik nedeniyle işten ayrılarak, kıdem tazminatı alabilmek için üç şart bulunmaktadır. Bu şartlar: 

  • Kadın İşçi Olmak: Evlilik tazminatının ilk şartı, bu nedenle işten ayrılan işçinin kadın olmasıdır. Kanunda bu hak yalnızca kadın çalışanlara verilmiştir. Ancak, iş hukuku avukatı Ankara olarak hemen belirtelim ki; bu şart sadece evlilik nedeniyle fesih için aranmaktadır.  
  • İşçinin En Az Bir Tam Yıl Çalışmış Olması: Evlilik tazminatı, hukuki olarak kıdem tazminatı olması sebebi ile bu tazminata hak kazanmanın bir diğer şartı; kadın işçinin, işyerinde en az bir tam yıl çalışmış olmasıdır. 
  • Evlilikten İtibaren Bir Yıl İçerisinde İşten Ayrılmak: Kıdem tazminatına hak kazanmak için evlenen kadın işçinin, evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde bu sebebe dayanarak işten ayrılması gerekir. Süre, resmi nikahın yapıldığı tarihten itibaren başlar. Evlilikten itibaren 1 sene geçmiş ise kadın işçi artık evlilik nedeniyle işten ayrılma durumunda kıdem tazminatına hak kazanamaz.  

Fakat işçi, 1 sene geçmiş olması nedeniyle her ne kadar bu sebebe dayanamayacak olsa da kıdem tazminatına hak kazandıran diğer hallerin varlığı halinde, tazminatına hak kazanacak şekilde işten her zaman ayrılabilir. Kıdem tazminatına hak kazandıran diğer halleri, iş avukatı Ankara olarak incelediğimiz kıdem tazminatı davası yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz. 

Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Kıdem Tazminat Nasıl Alınır? 

Evlilik tazminatı almak isteyen kadın işçi, evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde işverene bir dilekçe ile yazılı şekilde başvurmalıdır. Evlilik nedeniyle işten ayrılma sebebini ve kıdem tazminatının kendisine ödenmesi talebini iletmelidir. Dilekçe ekine evlilik cüzdanının fotokopisini eklemesi gerekir. 

Ayrıca her ihtimale karşı işçinin, bu bildirimi noter aracılığı ile işverene ihtarname çekerek bildirmesi ispat açısından faydalı olacaktır. 

İşçinin kıdem tazminatı dışında; ücret alacağı, fazla mesai alacağı, yıllık ücretli izin alacağı gibi başka işçilik alacakları da bulunabilir. İşçinin iş sözleşmesini feshetmesi, bu alacaklara ilişkin hakların kaybolacağı anlamına gelmez. Bu nedenle iş akdini feshetmeden önce, iş hukuku alanında uzman bir iş mahkemesi avukatı Ankara ile görüşmekte ve bilgi almakta fayda vardır. 

Erkek İşçiler Evlilik Nedeniyle İşten Ayrılma Halinde Kıdem Tazminatı Alır Mı? 

Kanun, yalnızca kadın işçilerin evlilik nedeniyle işten ayrılmaları halinde kıdem tazminatı alacağını düzenlemiştir. Bu nedenle erkek işçilerin evlilik tazminatı hakkı bulunmaz. Ayrıca hemen belirtelim ki; işçinin evlenmesi sebebiyle işveren de iş akdini sonlandıramaz. Sırf işçinin evlenmesi sebebiyle iş akdini fesheden işveren, işçiye kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır. 

Evlilik Tazminatı Nasıl Hesaplanır? 

Evlilik tazminatı hukuki açıdan kıdem tazminatıdır. Bu sebeple, evlilik tazminatı açısından da kıdem tazminatı hesaplamasında uygulanan yöntem uygulanır. İşçiye çalıştığı her bir yıl karşılığında, 30 günlük en son brüt ücreti tutarında kıdem tazminatı ödenmelidir. Kıdem tazminatı hesaplama için iş avukatı Ankara olarak ofisimizi arayabilirsiniz.

İş Hukuku Avukatı Ankara ve İşçi Avukatı olarak Hizmetlerimiz 

Ankara avukat ve iş mahkemesi avukatı olarak başta iş davaları alanında Ankara avukat hizmeti sunmaktayız. Kıdem tazminatı davası, işe iade davası, ihbar tazminatı davası gibi iş hukuku avukatı alanına giren davaların açılmasını ve takibini sağlıyoruz. İş Hukuku alanında, müvekkillerimiz için en etkili ve hızlı sonuçları sağlamak amacı ile Ankara iş avukatı ve hukuki danışma hizmeti sunuyoruz. 

Evlilik nedeniyle işten ayrılma ve kıdem tazminatı hakkında detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 
 

Leave A Reply

Haber Bültenimize e-Posta ile Kayıt Olun